Lokomotivy řady 475.1 byly univerzální, určeny pro osobní vlaky a rychlíky, ale také pro nákladní vlaky.
Plzeňská lokomotivka Škoda vyráběla tyto lokomotivy v letech 1947 až 1951 v počtu 147 kusů pro ČSD a ještě 25 strojů pro KLDR. Lokomotivy dostaly nejdříve tendry řady 935.0 s plechovými postranicemi podvozků. Tendry byly vyráběny v letech 1947 – 1948 plzeňskou lokomotivkou Škoda, ČKD Slaný a Tatra Smíchov.

Pár slov k modelu

Model Šlechtičny je můj první železniční model pro 3D tisk. S modelováním tohoto modelu jsem začal na začátku roku 2019 a v březnu jsem už držel hotový model v ruce. Musím říct, že předtím, než jsem se do modelu pustil, jsem o něm vůbec nic nevěděl. Postupně jsem se prokousal záludnostmi, jak např. funguje pohon nebo jaký je rozdíl mezi jednotlivými sériemi nebo v čem se liší od ostatních parních lokomotiv. Takže kromě zábavy to bylo i docela poučné. Na závěr jsem pro zájemce o model připravil co možná nejlepší návod k tisku a následnému sestavení modelu.

Podkladem pro tvorbu modelu byl sešit výkresů „Lokomotivy 475.1“ od Miloše Kratochvíla. Model lokomotivy jsem vytvořil v 3D programu Sketchup, u kterého cítím, že ho mám pod kontrolou :-)…Výsledný model je vytištěn v měřítku 1:25. Mám to měřítko rád, je to opravdu velký, monumentální model.

Fotky vytištěného modelu v měřítku 1:25 z PLA

Informace pro zájemce o model

Model můžete získat buďto formou digitálních dat pro 3D tisk nebo vytištěný model z 3D tiskárny. Model ve formě digitálních dat pro 3D tisk nabízím v e-shopu na těchto stránkách. Zájemci, kteří nemají 3D tiskárnu mohou využít nabídku na Modelbazaru. Pro přechod k nabídkám využijte následující odkazy: