Tatra kolem světa byla expedice pětičlenné posádky československých občanů, kteří se speciálním nákladním automobilem Tatra 815 GTC projeli 67 států světa za účelem propagace automobilů Tatra a dalších československých výrobků, natočení původního poznávacího televizního seriálu a dvou celovečerních filmů o putování světem. Expedice se na cestu vydala 18. března 1987 z pražského Staroměstského náměstí, po ujetí cca 200 000 km se na totéž místo vrátila 4. května 1990.

Model Tatry kolem světa je vytvořen pro 3D tisk v měřítku 1:16. Rozměry modelu jsou 596 mm (délka)  × 147 mm (šířka) × 239 mm (výška). Data pro 3D tisk jsou ve formátu STL. Dále jsou k dispozici archy A4 pro tisk polepů v PDF. Téměř celý model lze sestavit mechanicky, kromě 3D vytisklých součástek bude zapotřebí také šroubků, matiček a dalšího materiálu. Změnu měřítka nedoporučuji. Doporučená tiskárna pro tento model je Prusa i3 MK2 nebo MK3.

Model byl vytištěn na 3D tiskárnách Prusa i3 MK2S a MK3S.

Fotografie složeného modelu:

Fotografie jednotlivých součástek

Prohlédněte si návod k sestavení klepnutím na obrázek níže:

hodin tisku
0
gramů
0
souborů STL
0
součástek
0

Prozkoumejte 3D model ve vašem prohlížeči.

V sobotu 1.2.2020 proběhla v budově Českého rozhlasu v Praze speciální akce, živé vysílání a promítání znovuobjevených cestopisných filmů natočených při první expedici Tatry kolem světa. Hosty v živém vysílání byli dva členové posádky první expedice (Stanislav Synek a Karel Valchař) a organizátoři druhé expedice Tatra kolem světa 2 (Marek Havlíček a Petr Holeček). Během této akce byl k vidění i model Tatry 815 GTC v měřítku 1:16, vyrobený pomocí 3D tisku.

Odkazy: