V roce 1936 vyrobily kopřivnické Závody Tatra a.s. dva kusy motorových vozů řady M 290.0 pro tehdejší Československé státní dráhy (ČSD). Na vozech byl unikátní nejen design karosérie a interiéru, ale především benzinoelektrický hnací agregát, jehož autorem byl vynálezce Josef Sousedík. Oba motorové vozy jezdily v běžném provozu rychlostí až 130 km/h, při zkouškách dosáhly rychlosti 148 km/h. Do pravidelného provozu zařadily ČSD oba vyrobené vozy 13. července 1936 a jezdily na trase Bratislava – Brno – Praha.

V roce 1953 byl vůz M 290.001 vyřazen a po požáru zlikvidován. Druhý vůz M 290.002 byl vyřazen v roce 1960 a ve stejném roce došlo k jeho předání podnikovému muzeu Tatra v Kopřivnici.

Renovovaný vůz M 290.002 Slovenská strela dne 16. října 2021 ve stanici Valašské Klobouky., foto Josef Pinc, zdroj Wikipeadia

Pár slov k modelu

V květnu roku 2022 jsem se vydal do Kopřivnice, kde Slovenská strela vznikala na papíře a odkud v roce 1936 poprvé vyjela po kolejích. V Kopřivnici je Strela umístěna v architektonicky současném výstavním prostoru – depozitáři, který svou velkorysostí připomíná klenotnici. Na vlastní oči jsem měl možnost pozorovat tvarování skříně a dokumentovat nejrůznější detaily včetně polepů v exteriéru i interiéru. V Kopřivnici jsem se setkal s panem Jiřím Střechou, koordinátorem renovace Slovenské strely a s panem Jiřím Dlabajou, moderátorem televizního magazínu POZOR VLAK, abychom natočili první část reportáže o tvorbě modelu Slovenské strely.

Od roku 2020, kdy jsem se železničním modelům pro 3D tisk začal vážněji věnovat, je model Slovenské strely mým 5. železničním modelem. Vše, co jsem v podkladech objevil, jsem se snažil do modelu dostat. Modeloval jsem v 3D programu Sketchup Pro a 3D tiskl jsem na tiskárnách Prusa MK3 z PLA a PETG.

Video z návštěvy Depozitáře Slovenské strely v Kopřivnici

Podklady pro model a fotodokumentace

Schéma modelu

Návod k 3D tisku a sestavení

3D model (100mb+)

Vizualizace

3D tisk a stavba modelu

Video s 3D tiskem a stavbou modelu

Zkompletovaný model (bez polepů a finálního postprocesu)

Finální model

O exkluzivní postproces se postaral modelář Michal Jirásek ( https://www.facebook.com/mjmodels.cz/ ). Toto je první dokončený model 3D vytištěné Slovenské strely, proto je výjimečně použito číslo M290.001.

Model Slovenské strely v číslech

měsíců tvorby
1
spotřeba filamentu
0 g
měřítko modelu
1: 0
tiskový čas
0 hodin
délka modelu
0 cm
počet dílů
0

Natáčení reportáže

Během října 2022 jsme s panem Jiřím Dlabajou a s panem Petrem Dobiášovským natočili reportáž o modelu Slovenské strely pro TV magazín POZOR VLAK.

Reportáž v TV magazínu POZOR VLAK

Poděkování

Děkuji Jiřímu Dlabajovi za nápad a motivaci k tvorbě modelu Slovenské strely, Jiřímu Střechovi za cenné podklady, bez kterých by model nevznikl a Michalovi Jiráskovi za dokončení (postproces) modelu.
ja

Informace pro zájemce o model

Model můžete získat buďto formou digitálních dat pro 3D tisk nebo vytištěný model z 3D tiskárny. Model ve formě digitálních dat pro 3D tisk nabízím v e-shopu na těchto stránkách. Zájemci, kteří nemají 3D tiskárnu mohou využít nabídku na Modelbazaru. Pro přechod k nabídkám využijte následující odkazy: