Ečs (rusky Ечс) je typ sovětských vozů metra vyráběných v Mytiščinském strojírenském závodě pro síť metra v Praze, kde byly provozovány v letech 1974–1997. Jednalo se o nejstarší vozy pražského metra, které vychází ze souprav typu E.

Zdroj: wikipedia

Pár slov k modelu

Impulsem pro tvorbu metra Ečs byl nápad mojí ženy, pro kterou se tento vůz stal symbolem Prahy z dob jejích studií na vysoké škole. I já mám k tomuto vlaku nostalgický vztah a tak jsem se do tvorby pustil začátkem roku 2022, ale sotva jsem sehnal podklady, tvorbu jsem přerušil a na půl roku se ponořil do tvorby Slovenské strely. Koncem roku 2022 jsem se k metru vrátil. V březnu 2023 jsem už držel hotový model v ruce.

Model je vytvořen v měřítku 1:25 s ohledem na maximální míru výroby na 3D tiskárně a bez nutnosti barevného postprocesu.

Podklady pro model

Nejdůležitějším podkladem pro tvorbu byla kniha Elektrické vozy Ečs aneb průkopníci v pražském metru od autorů Roberta Mary, Davida Prosického a kolektivu. Bohužel se mi nepodařilo nafotit a obhlédnout si skutečný vlak – část muzea v Praze-Střešovicích, kde je vůz metra Ečs součástí expozice procházel v době mé návštěvy rekonstrukcí a přístup k metru nebyl možný. Naštěstí v knize a na internetu jsem našel dostatečné množství fotografií, ze kterých jsem mohl pátrat po dalších detailech.

Schéma modelu

Celá stavebnice je rozdělena na několik sestav: pojezdy, podvozek, skříň, střecha a interiér. Samostatnou sestavou jsou pak koleje s odvodňovacím kanálem a napájecí kolejnicí. Většinu dílů lze sestavit bez použití lepidla. Některé díly je potřeba sešroubovat. Drobné detaily, jako např. madla, zrcátka nebo kliky u dveří je pak nutné přilepit. Veškeré pozice jsou na modelu naznačeny tak, aby bylo sestavení modelu co nejsnazší.

Soubory pro 3D tisk jsou ve formátu STL a 3MF, které obsahují veškeré nastavení 3D tisku v PrusaSliceru.

Návod

Návod obsahuje soupis všech filamentů a dalšího materiálu, který je potřeba k výrobě modelu. Dále je  v něm uveden přehled všech součástek, včetně barev, doby tisku a spotřeby filamentu. Jsou v něm uvedeny schémata se sestavením a postupy stavby.

3D model (50 mb+)

Kompletní virtuální model můžete využít např. pro lepší orientaci. Ne vždy je z návodu vše zcela zřejmé.

Vizualizace

3D tisk a stavba

Celý model je vytištěn z PLA. Ke kompletaci budete potřebovat jen lepidlo, šroubovák, řezací nůž a trochu trpělivosti.

Finální model

Barevné filamenty, které jsou použil pro tvorbu tohoto modelu jsou uvedeny v návodu. Hledal jsem takové barvy, které by maximálně vystihly reálnou podobu metra, včetně chromových prvků. Pokud byste se rozhodli pro tisk více vozů, můžete spřáhla doplnit neodymovými magnety. Spřáhla i pojezdy jsou otáčivá.

Původně jsem vymodeloval hladkou podlahu v interiéru. Pohled do interiéru byl ale trochu nudný a podlaha se příliš podobala sedačkám. Myslím, že takto je to mnohem lepší. Navíc je hezké sledovat, jak tiskárna důsledně vykresluje kolečko po kolečku.

Tento záběr jsem pořídil ze zadního okénka dveří na masce.

Pražské metro Ečs v číslech

hodin tisku
0
spotřeba filamentu
0 g
součástek
0
Délka modelu
0 cm
měřítko
1: 0

Máte zájem o model?

V případě zájmu o model metra a model podstavce ve formě dat pro 3D avštivte e-shop:

https://www.mikibroz.cz/e-shop/