Lokomotiva řady 754 je dieselová lokomotiva s elektrickým přenosem výkonu, vyrobená pro Československé státní dráhy (ČSD) v pražské lokomotivce ČKD v letech 19751980 pod označením T 478.4 jako vylepšená verze předchozí lokomotivy T 478.3, určená především pro osobní a rychlíkovou dopravu. Lokomotiv mělo být původně vyrobeno mnohem víc, ale v důsledku úmyslně založeného požáru závodu ČKD Naftové motory v Praze-Smíchově v létě 1980 byla výroba zastavena po vyrobení pouhých 86 kusů.

Foto: BREJLOVEC 754 042 – 0 Hlavní nádraží Praha, 23. 8. 2014 8.23, autor fotografie Elektracentrum

Zdroj: wikipedia

Pár slov k modelu

Na lokomotivě řady 754, která je známá pod názvem „Brejlovec“, jsem začal pracovat na začátku října 2023. Po metru Ečs a parní lokomotivě řady 310, známé pod názvem „Kafemlejnek“ je to letos můj třetí model.  Z Brejlovce jsem měl velký respekt, přišlo mi několik poznámek od fanoušků Brejlovce s různými tipy, co vylepšit, co je jinak atd. Není divu, je to možná nejznámější a nejoblíbenější česká lokomotiva všech dob, která je navíc stále v provozu na českých železnicích. A taky, model Brejlovce dosud v mém portfoliu chyběl.

Řada, kterou jsem si vybral je jedna z těch novějších, konkrétně se jedná o legendu pod číslem 754 042-0. Jednotlivé série brejlovců se liší v detailech a důležité bylo odhalit jich co nejvíce, které jsou pro tuto řadu typické. Také jsem chtěl vybrat takovou řadu, pro kterou je charakteristické pryžokovové vypružení skříně a v příštím roce bych se rád zaměřil na zprovoznění Brejlovce na zahradní železnici a závěsky by překážely v otáčení pojezdů. Je to tedy taková příprava pro další fázi, kdy se snad Brejlovec podívá také na zahradu 😊.

Tento model by v takové podrobnosti nikdy nemohl vzniknout bez podkladů od modeláře a strojvedoucího Jana Hájka, který mi poskytl nejen výkresy, ale taky skvělé fotky všelijakých Brejlovců, ze kterých jsem měl možnost všímat si odlišností mezi jednotlivými sériemi.

Návod

V návodu vás provedu výrobou modelu od 3D tisku až po stavbu.

Vizualizace

Finální model

Brejlovec v číslech

hodin tisku
0
spotřeba filamentu
0 g
součástek
0
Délka modelu
0 cm
měřítko
1: 0

Máte zájem o model?

V případě zájmu o model ve formě dat pro 3D navštivte e-shop:

Lokomotiva 754 “Brejlovec” 1:25 – data pro 3D tisk